Pirinç zayıflama dostumudur?

 

Pirinç tüketmek gerekli mi?

Türk toplumunda ayrı bir yere sahip pirinç tahıl grubunda yer alan önemli besinlerden biridir. Türk kültüründe yer alan yemek çeşitlerinin birçoğunda pirinç yer alıyor. Örneğin; havuçlu pilav, yeşil pilav, kafkas pilavı, nohutlu pilav, tavuklu pilav, domatesli pilav, iç pilav, pirinçli yaprak sarma, biber-kabak dolması, sütlaç, pirinçli çorbalar vb..

Karbonhidrat grubunda yer alan pirinç yerine tüketilebilecek farklı besinler de var! Bunlar, bulgur, makarna çeşitleri, tam tahıllı ekmek, çavdar emeği, un, tahıl gevrekleri(cereals), kepekli un, arpa, yulaf, mısır, kuru bakliyatlar (mercimek-kuru fasulye-nohut).. Karbonhidratlar, özellikle büyüme ve gelişme döneminde ayrı bir öneme sahiptir. B grubu vitaminler vücut enerjisi için elzemdirler.

Karbonhidratlar vücuda enerji sağlar ve fazla alındıklarında yağ olarak depolanırlar. Günlük ihtiyaç duyulan enerjinin %55-60 arası karbonhidratlı besinlerden karşılanmalıdır. Her çeşit unlu mamül (ekmek, börek, pasta, kek vb) , nişasta (patates, ekmek..), tatlılar, şekerlemeler, bal, çay şekeri(sakaroz) ve süt şekeri(laktoz) en çok tüketilen karbonhidrat kaynaklarıdır. Ayrıca meyveler de belli oranda meyve şekeri şeklinde karbonhidrat içerir. Bulgur, Nohut, Kurufasulye, Barbunya, tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği, makarna gibi besinleri beslenmenize ilave edebilirsiniz!

Gün içinde zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz karbonhidrat türevleri özellikle B grubu vitaminleri (B1-thiamin, B2-riboflavin, B3-niasin, folik asit), E vitamini, fito-östrojen-lignan, lifler bakımından zengindir, ayrıca bitkisel protein de içermektedir. Bunun yanı sıra selenyum, magnezyum, krom, manganez gibi vücuda elzem olan mikro mineraller bakımından da büyük önem taşımaktadır.

Gün içinde menü örüntünüzü çeşitlendirebilirsiniz. Böylece birçok karbonhidratlı besinden faydalanabilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinizi hem besin değeri olarak zenginleştirebilir hem de daha lezzetli hale getirebilirsiniz! Örneğin;

• Bulgur Pilavı, 1 kepçe Nohut ve 2 kaşık yoğurt
• Bulgurlu Domates Çorbası ve Akdeniz salatası
• Bulgurlu yaprak sarma veya biber dolması ve light 200 gr yoğurt veya ayran
• Fırında Patates ve ızgara balık
• Piyaz ve sebzeli tavuk
• Mercimek çorbası ve fırın balık yanında Ege salatası..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir